AUSTİNDE İLK GÜNAmerika`ya ilk gelenlerin en çok zorlandığı konu bence uykudur.Gece gündüz farklı olduğundan dolayı alışmak bir hayli sürüyor.
Keşke her zorluk uyku uyumak kadar kolay olsaydı. Amerika rahatlık ülkesi denilse de, rahatı kadar zorluğu da vardır her konunun. Burada tanıdık birinin olması en azından size bazı konularda yardımcı olacak birilerinin olması çok işinize yarayacaktır. Çünkü burada ulaşım o kadar kolay deyil. Her kesin özel arabası olduğu için üçok az insan kullanıyor.

İlk başta yapmanız gereken telefon numarası almak. Tabi telefon numarasını nereden alındığını bilmek de lazım. Bir çok telefon şirketi var ama ben bunlardan sadece 2 tanesinin ismini yazacağım. T-Mobile ve At&T bu şirketlerin telefon ve numara satış bürolarını hemen hemen Amerikanın her yerinde bula bilirsiniz. Numara aldıktan sonra her halde gelmeden önce aldığınız arkadaş ve ya tanıdık birini aramak olacak. 
 Bu  konuda çok zorlanmadık desem yalan olmaz her halde. Çünkü  Austin`e gelmeden önce Austindeki Türk kültür merkezinde bize yardımcı olacak bir çok arkadaşların numarasını almıştık. Sağ olsun onlarda gerçekten bize her konuda yardımcı oldular. Türk kültür merkezi bir tek Austinde değil Texsasın bir çok şehrinde vardır bilgileri buradan ala bilirsiniz . TÜRK KÜLTÜR MERKEZİ. Emin ola bilirsiniz size her konuda yardımcı olacaklardır. Asağıdaki resimde nerelerde olduğu var. 

Uzun sözün kısası sabah bize getirilen harika bir kahvaltıyı yaptıktan  sonra kapımızı tıklatacak olan  ilk geleni   bekledik. Öylen bizi Austinin görülecek yerlerini gezdirmek için gönderilen rehber geldi. Austini kendi başına gezilerek keşf edilecek bir yer değildi. Tek başına gezmek, keşif etmek için  size en az bir şene gerekli olacaktır. Ama rehber olunca 1 seneyi 2 3 aya gibi yakın zaman  değişmek kolay.


Hava oldukça sıçaktı. Dışarıda gölgede bile neredeyse 50 dereceye çıkan sıçakta gezmek pek akıl işi değildi. Zaten Amerikada dışarıda normal zamanda yürüyen insan görmek mucize eseri. Kaldı ki bu kadar sıcak havada yürümek. Ama biz türkler yürümeye çok sevdiğimiz için havanın sıcaklığına aldırış etmeyiz. Hele yeni yerler göreceğimizi  dedilerse  bizi kimse durduramaz. Hele ki  gezdirecek sabırlı, her konuyu detaylı anlatan, iyi bir  bir rehber de varsa.


Buraya gelenlerin gittiği ilk yer Austin meclis binası ve Kolorado nehrinin yüksek bir tepeden görüldüğü yerdir . Kolorado nehrinin kenarındaki zengin kesimin villaları aynı İstanbuldakı boğaz gezisinde gördüğünüz manzarayı hatırlatacaktır size.  
  Zamanla keşif edilecek yerler de vardır Austinde . Ama ilk aşamada burası bir azda olsa Austini tanıtıyor olduğundan gezip görmek daha iyi olur. 
Bizi gezdirecek olan rehberin kendisi de Amerikada, Austin de yeni olmasına bakmayarak bir çok bilgiye sahipti. Araba fiyatlarından, yol kurallarından, ehliyet sınavından,  kira ve alış verişten tut türk kültür merkezinden türk arkadaşların yaptığı  faaliyetlerden de bir hayli haber  vermişti. Gerçi bu haberlerin çoğu erkek kısmını ilgilendiriyordu ama bende bu sayede bir çok şey öğrenmiş oldum.
  Rehberin bize anlattığı 2 konu sonradan hatırlayıp  güldüğüm  iyi bir espri konusu olmuştu . Bunlardan bizi dil kursu biri de balık restoranıydı. Bunlarla ilgili önümüzdeki yazılarda bahsedeceğim. Her biri ayrı ve hakkında uzunca yazı yazılacak konular.
 Şimdilik bu kadar .

Category:

0 yorum:

Yorum Gönder